3/8'' Drive, 6 Point, Standard Length Socket, 3/8''
(Pack of
1)
SKU:18700 Item#: 18700
High-polished chrome finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Frequently Bought Together
8" Dual Jaw Adj and Pipe Wrench
$0.00
Couldn't load pickup availability
21-Piece, 1/4" Shank, 2" Hex Power Bit Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Interchangeable Hex Bit Set 20Pc Torx
$0.00
Couldn't load pickup availability
Specialty Rivet with Plastic Cap Aluminum 3.2mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Inner Fender Shield Attaching Clip Nylon Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Cover Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Standard Impact Socket, 2-1/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8 Drive Bi-Pos Swivel Impact Socket, 11mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive Deep Impact Socket, 15mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Deep Socket, 9/16''
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Universal Socket, 9/16''
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/4'' Drive, Standard Socket, 4mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 2-3/4" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit Cobalt 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
10" Forman's Favorite Heavy-Duty Copper & Aluminum Cable Cutter Pliers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Apollo 2004 Super Glue Adhesive 3g
$0.00
Couldn't load pickup availability
Paint Marker Pink
$0.00
Couldn't load pickup availability
Adhesion Promoter - 16oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Apollo 2004 Super Glue Adhesive 3g
$0.00
Couldn't load pickup availability
Paint Marker Pink
$0.00
Couldn't load pickup availability
Adhesion Promoter - 16oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
High-polished chrome finish SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Technical Specifications
| Item#: | 18700 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | B-612 |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 3/8 " |
| Measuring System | SAE |
| Socket Depth | Standard |
| Number of Points | 6 |
| Size | 3/8 " |
| Broach Depth | 0.28125 " |
| Bolt Clearance Diameter | 0.34375 " |
| Drive End Diameter | 0.6875 " |
| Locking Type | Ball |
| Nose Length / Length to Shoulder | 0.5 " |
| SAE Size | 3/8 " |
| Working End Diameter | 0.5625 " |
| Wrench / Broach Depth | 0.28125 " |
| Wrench Style | SUPERTORQUE® |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.05 lb |
