5" Jaw Hi-Visibility Safety Vise
(Pack of
1)
SKU:1229709 Item#: 1229709
High-Vis Vises conform to OSHA standards for physical hazards regulation #1910.144. Each vise has a heavy-duty casting built for rugged use and extended life. Lifetime lubrication means the grease is permanently sealed in for trouble-free service.
Safety color conforms to OSHA standard for physical hazards; Regulation #1910.144
Replaceable serrated top jaws and pipe jaws
360° swivel base and double lockdowns
Fully enclosed spindle and nut
Large anvil work surface
Powder-coat paint resists scratches and provides a tough durable finish
Frequently Bought Together
6" Shop Vise with Swivel Base
$0.00
Couldn't load pickup availability
18" Bar Clamp / Spreader, 3 1/4" Throat Depth
$0.00
Couldn't load pickup availability
WS5 5" SWIVEL SHOP VISE
$0.00
Couldn't load pickup availability
Razor Blade Single Edge w/Notch
$0.00
Couldn't load pickup availability
11Pc Lock and Load Hammer Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Met 24mm, Cross-Torque Wrench
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shield Push-Type Retainer with Metal Insert
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Panel Molding Clip Nylon White 12 x 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
9" Hi-Level Heavy-Duty Power Jaw Plier-Cutter
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spinning Handmaster Driver Set 5Pc Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/4" - 3/4" Cryonitride Spiral Fluted Step Drill - 3/8" Shank
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bench Vise with Hammer
$0.00
Couldn't load pickup availability
5" Mechanics Vise with Swivel Base
$0.00
Couldn't load pickup availability
6"Jaw Width Rubber Face Jaw Cap
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
High-Vis Vises conform to OSHA standards for physical hazards regulation #1910.144. Each vise has a heavy-duty casting built for rugged use and extended life. Lifetime lubrication means the grease is permanently sealed in for trouble-free service. Safety color conforms to OSHA standard for physical hazards; Regulation #1910.144
Replaceable serrated top jaws and pipe jaws
360° swivel base and double lockdowns
Fully enclosed spindle and nut
Large anvil work surface
Powder-coat paint resists scratches and provides a tough durable finish
Technical Specifications
| Item#: | 1229709 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 1550 |
| Type | Shop Vise |
| Base Type | Swivel |
| Jaw Opening | 5-1/4 " |
| Jaw Width | 5 " |
| Maximum Pipe Jaw Capacity | 2-1/2 " |
| Minimum Pipe Jaw Capacity | 1/4 " |
| Throat Depth | 3-3/4 " |
| Jaw Material | Steel |
| Material | Ductile Iron |
| Color | High-Vis Yellow |
| Locking Type | Threaded |
| Nut Type | Center |
| UPC | 662755053962 |
| Height | 9.1 " |
| UNSPSC #: | 27000000 |
| TAA Compliant: | No |
