6" Orbital Palm Sander- Standard, 12,000 RPM Free Speed, 1/4" Air Inlet, 3/8" Hose Size, 6" Disc Diameter
(Pack of
1)
SKU:1638968 Item#: 1638968
These versatile pneumatic orbital palm sanders deliver high-speed sanding with precision, making them ideal for sanding, smoothing, and shaping surfaces. With their durable construction and powerful motor, these sanders can handle even the toughest sanding jobs with ease. Standard, central vacuum, and self-generated vacuum options are available.
Air motor is suspended by vibration absorption rubbering resulting in low vibration
Muffling system reduces noise level to 80 dB
Innovative seal system design which insulates the air motor and bearing from sanding residue and contamination
Anti-dust protection improves tool longevity
Dual vacuum shroud provides extra pick up around the edges of the sanding pad
Frequently Bought Together
Oring Anvil Collar Repair Kit 3/8 Drive
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive Pneumatic Stubby Impact Wrench
Couldn't load pickup availability
1/4" Right Angle Die Grinder
Couldn't load pickup availability
Terminal Crimp Die 22-12 AWG
Couldn't load pickup availability
Heating Element
Couldn't load pickup availability
Triac ST Professional Heat Gun
Couldn't load pickup availability
3/8" X 13" Belt Sander
Couldn't load pickup availability
Air Belt Sander with 2 Belts
Couldn't load pickup availability
6" Orbital Palm Sander- Central Vacuum
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Specialty Nut Steel M4.2-1.41
Couldn't load pickup availability
Molding Clip with Sealer Nylon White 11.5 x 21
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Retainer Nylon 20mm
Couldn't load pickup availability
Abrasive Bristle Wire Belt Steel 23mm
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit
Couldn't load pickup availability
Compact Cordless Circular Saw Charging Bundle
Couldn't load pickup availability
Product Description
These versatile pneumatic orbital palm sanders deliver high-speed sanding with precision, making them ideal for sanding, smoothing, and shaping surfaces. With their durable construction and powerful motor, these sanders can handle even the toughest sanding jobs with ease. Standard, central vacuum, and self-generated vacuum options are available. Air motor is suspended by vibration absorption rubbering resulting in low vibration
Muffling system reduces noise level to 80 dB
Innovative seal system design which insulates the air motor and bearing from sanding residue and contamination
Anti-dust protection improves tool longevity
Dual vacuum shroud provides extra pick up around the edges of the sanding pad
Technical Specifications
| Item#: | 1638968 |
|---|---|
| Style | Orbital Palm Sander |
| Size | 6 " |
| Free Speed | 12,000 RPM |
| Air Inlet | 1/4 " |
| Hose Size | 3/8 " |
| Air Consumption at 90 PSIG | 3 ft³/min |
| Length | 6.8 " |
| Cushion Grip | Yes |
| Weight | 2 lb |
| Control Type | Palm Lever |
| Disc Diameter | 6 " |
| Handle Type | Palm Grip |
| Noise Level | 80 dB |
| Orbit Diameter | 0.20 " |
| Power Capacity | 0.35 HP |
| Type | Standard |
| UNSPSC #: | 27112737 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 2.47 lb |
