Lockout Station, 8 Padlock, Plastic, 15 x 15 x 2.50"
(Pack of
1)
SKU:1647896 Item#: 1647896
Accommodates padlocks with a shackle length of 1.5 or 3, and the unique hooks can store two padlocks or hasps each. Padlocks can also be locked to the hooks for extra security. The station is made in the USA from eco-friendly, impact-resistant plastic and is UL Validated for recycled content. The station measures 15"H x 15"W and includes 30 components.
7 - Padlocks, 1.5" shackle, keyed different with 1 key per padlock, color red
1 - Padlock, 3" shackle, keyed different with 1 key per padlock, color red
1 - Small Steel Hasp, 1" closed hole, accommodates up to 6 padlocks with a shackle diameter up to 3/8"
1 - Large Steel Hasp, 1-1/2" closed hole, accommodates up to 6 padlocks with a shackle diameter up to 3/8"
10 - Lockout Tags with legend, DO NOT OPERATE.
10 - Cable Ties
Frequently Bought Together
Anti-Rattle/Squeak BRS Tape 30mm x 10'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Adhesive-Back Shim Stock 1/8 x 5/8" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Automotive Trim Lifting Masking Tape 10mm x 10m
$0.00
Couldn't load pickup availability
6-Lock Lockout Board Station
$0.00
Couldn't load pickup availability
Lock and Device Station Empty
$0.00
Couldn't load pickup availability
Electrical Lockout Tagout Kit
$0.00
Couldn't load pickup availability
Isolation Port Motor Circuit Breaker Lockout
$0.00
Couldn't load pickup availability
7100 RecycLockout Lockout Tagout, Large Plug Lockout, Recycled Plastic
$0.00
Couldn't load pickup availability
7250 Ball Valve Lockout, 1.5 - 2.5 IN Dia
$0.00
Couldn't load pickup availability
Lens Cleaning Towelettes
$0.00
Couldn't load pickup availability
Glossy Back Paper Floor Mat, 17" x 22"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wyper Super Prep Towel 9 x 14"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Liner Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shield Push-Type Retainer with Metal Insert
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Accommodates padlocks with a shackle length of 1.5 or 3, and the unique hooks can store two padlocks or hasps each. Padlocks can also be locked to the hooks for extra security. The station is made in the USA from eco-friendly, impact-resistant plastic and is UL Validated for recycled content. The station measures 15"H x 15"W and includes 30 components. 7 - Padlocks, 1.5" shackle, keyed different with 1 key per padlock, color red
1 - Padlock, 3" shackle, keyed different with 1 key per padlock, color red
1 - Small Steel Hasp, 1" closed hole, accommodates up to 6 padlocks with a shackle diameter up to 3/8"
1 - Large Steel Hasp, 1-1/2" closed hole, accommodates up to 6 padlocks with a shackle diameter up to 3/8"
10 - Lockout Tags with legend, DO NOT OPERATE.
10 - Cable Ties
Technical Specifications
| Item#: | 1647896 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 7114 |
| Type | Lockout / Tagout Board |
| Material | Plastic |
| Height | 15 " |
| Width | 15 " |
| Depth | 2.50 " |
| Description | 8-Lock Lockout Board Station |
| Style | Padlock Lockout Board |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| Size | 15 x 15 x 2.50 " |
| UNSPSC #: | 39121904 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 5.9304 lb |
