DIN 125A Flat Washer, Grade 140 HV, Low Carbon Steel, Zinc Finish, 13mm ID, 24mm OD, 2.5mm Thickness, M12
(Pack of
100)
SKU:80265 Item#: 80265
DIN 125A Flat Washer, Grade 140 HV, Low Carbon Steel, Zinc Finish, 13mm ID, 24mm OD, 2.5mm Thickness, M12
Read MoreFrequently Bought Together
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M8-1.25 x 16mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Serrated Hex Flange Nut Alloy Steel M6-1
$0.00
Couldn't load pickup availability
Open End Rivet Large Flange Head Aluminum 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 7/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M8
$0.00
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Low Carbon Steel 7/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia General Purpose Split Rivet 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Push Rivet Nylon 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Specialty Rivet with Plastic Cap Aluminum 3.2mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 7/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
DIN 125A Flat Washer, Grade 140 HV, Low Carbon Steel, Zinc Finish, 13mm ID, 24mm OD, 2.5mm Thickness, M12Technical Specifications
| Item#: | 80265 |
|---|---|
| Nominal Size | M12 |
| Grade | 140 HV |
| Finish | Bright Zinc |
| Type | Flat Washer |
| I.D. | 13 mm |
| O.D. | 24 mm |
| Thickness | 2.5 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Specifications | DIN 125A |
| Quantity Per Package | 100.0000 |
| UNSPSC #: | 31161807 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 1.3 lb |
