Open End Rivet, Dome Head, Aluminum, 3/16" Diameter, 0.188 to 0.25" Grip Range, 0.45" Body Length
(Pack of
100)
SKU:484 Item#: 484
Dome Head
Head diameter is twice the body diameter, providing adequate bearing for nearly all applications
Frequently Bought Together
Hex Nut Grade 8 Steel M10-1.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Open End Rivet Dome Head Aluminum 1/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Nut Grade 10 Steel M10-1.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Open End Rivet Dome Head Aluminum 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Open End Rivet Dome Head Stainless Steel 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Open End Rivet Dome Head Steel 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Open End Rivet Dome Head Aluminum 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Open End Rivet Dome Head Aluminum 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Open End Rivet 120° Countersunk Head Steel 1/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Bumper Shield Retainer 11/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Dome Head Head diameter is twice the body diameter, providing adequate bearing for nearly all applications
Technical Specifications
| Item#: | 484 |
|---|---|
| Type | Open End |
| Head Style | Dome Head |
| Material Body / Mandrel | Aluminum/Aluminum |
| Diameter | 3/16 " |
| Grip Range | 0.188 0.250 " |
| Industry Number | 64 |
| Hole Size | 0.192 0.196 " |
| Drill Size | #11 |
| Head Diameter | 0.375 " |
| Head Height | 0.060 " |
| Body Length | 0.450 " |
| Shear Strength | 260 lb |
| Tensile Strength | 320 lb |
| Kent Complete 2 Location | Drawer N : Row 1 : Column 2 |
| UNSPSC #: | 31162201 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.3 lb |
