DIN 6923 Hex Flange Nut, Grade 10, Alloy Steel, Plain Finish, Coarse Thread, 10mm Height, 15mm Across Flats, M10-1.5
(Pack of
50)
SKU:59769 Item#: 59769
DIN 6923 Hex Flange Nut, Grade 10, Alloy Steel, Plain Finish, Coarse Thread, 10mm Height, 15mm Across Flats, M10-1.5
Read MoreFrequently Bought Together
Open End Rivet Dome Head Aluminum 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M8-1.25 x 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M8-1.25 x 30mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Serrated Hex Flange Nut Alloy Steel M8-1.25
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Nut Grade 8 Steel M8-1.25
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Nut Grade 10 Steel M8-1.25
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel M6-1
$0.00
Couldn't load pickup availability
Serrated Hex Flange Nut Alloy Steel M10-1.25
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel M10-1.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M10-1.25 x 30mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M6-1 x 16mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M8-1.25 x 16mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Apron Drive Rivet 8mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Engine Under Cover Drive Rivet Plastic 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Bumper Fender Liner/Engine Under Cover Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
DIN 6923 Hex Flange Nut, Grade 10, Alloy Steel, Plain Finish, Coarse Thread, 10mm Height, 15mm Across Flats, M10-1.5Technical Specifications
| Item#: | 59769 |
|---|---|
| Diameter | M10 |
| Thread Pitch | 1.5 |
| Grade | Class 10 |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Plain |
| Type | Flange Hex Nut |
| Across Flats | 15 mm |
| Height | 10 mm |
| Thread | Coarse |
| Specifications | DIN 6923 |
| UNSPSC #: | 31161712 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 1.33 lb |
