DIN 934 Hex Nut, Grade 8, Steel, Zinc Finish, Fine Thread, 17mm Across Flats, 8.4mm Thickness, M10-1.25
(Pack of
1)
SKU:M80253 Item#: M80253
DIN 934
Frequently Bought Together
DIN 6921 Hex Flange Bolt Grade 8.8 M8-1.25 x 16mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M10-1.25 x 35mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel M12-1.75
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 5/8-11
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 10 Alloy Steel M10x1.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/2-13
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/4-20
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1-8
$0.00
Couldn't load pickup availability
Locknut with Nylon Insert 18-8 SS 3/8-16
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel M14-2
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 3/8-16
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 5/16-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wheel Opening Drive Rivet Aluminum 5/32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Radiator Grille Nut M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
DIN 934Technical Specifications
| Item#: | M80253 |
|---|---|
| Diameter | M10 |
| Thread Pitch | 1.25 mm |
| Type | Hex Nut |
| Grade | Class 8 |
| Finish | Bright Zinc |
| Material | Carbon Steel |
| Thickness | 8.00 mm |
| Across Flats | 17 mm |
| Thread | Fine |
| Specifications | DIN 934 |
| Quantity Per Package | 25 |
| UNSPSC #: | 31161727 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.6 lb |
