DIN 934 Hex Nut, Grade 8, Steel, Zinc Finish, Coarse Thread, 7mm Across Flats, 3.2mm Thickness, M4-0.7
(Pack of
50)
SKU:4300 Item#: 4300
DIN 934
Frequently Bought Together
Open End Rivet Large Flange Head Aluminum 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel M6-1
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M6-1 x 12mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 5 Steel 5/16-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Metric Machine Screw Nut, Stainless Steel, M6x1.0
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 5 Steel 7/16-14
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel M14-2
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 3/8-16
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 5/16-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Nut Grade 8 Steel M8-1.25
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M10-1.25 x 40mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M6-1 x 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shield Push-Type Retainer with Metal Insert
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Panel Molding Clip Nylon White 12 x 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
DIN 934Technical Specifications
| Item#: | 4300 |
|---|---|
| Diameter | M4 |
| Thread Pitch | 0.7 mm |
| Type | Hex Nut |
| Grade | Class 8 |
| Finish | Bright Zinc |
| Material | Carbon Steel |
| Thickness | 3.2 mm |
| Across Flats | 7 mm |
| Thread | Coarse |
| Specifications | DIN 934 |
| Quantity Per Package | 50.0000 |
| UNSPSC #: | 31161727 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.11 lb |
