Locknut with Nylon Insert, 18-8 Stainless Steel, Plain Finish, Coarse Thread, 9/16" Across Flats, 3/8-16
(Pack of
25)
SKU:91395 Item#: 91395
Stainless Steel Nuts
Frequently Bought Together
Self-Drilling Screw Hex Head 1/4-14 x 1-1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DIN 125A Flat Washer Grade 140 HV M12
$0.00
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Locknut with Nylon Insert 18-8 SS 9/16-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Locknut with Nylon Insert 18-8 SS 3/8-24
$0.00
Couldn't load pickup availability
Flex Locknut #10-32
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 10 Alloy Steel M8-1.25
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/2-13
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 5 Steel 1/4-20
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 2 Steel 1/4-20
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Cap Screw Property Class 8.8 M10-1.5 x 30mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M6-1 x 30mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Door and Exterior Molding Retainer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Molding Clip with Sealer Nylon White 11.5 x 21
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Rear Bumper Specialty Rivet 3.2mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Stainless Steel NutsTechnical Specifications
| Item#: | 91395 |
|---|---|
| Diameter | 3/8 " |
| Thread Pitch | 16 |
| Grade | 18-8 |
| Finish | Plain |
| Type | Nylon Insert Lock Nut |
| Material | Stainless Steel |
| Across Flats | 9/16 " |
| Thread | Coarse |
| Quantity Per Package | 25.0000 |
| UNSPSC #: | 31161716 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.45 lb |
