Miniature Clamp, Stainless Steel, 3/16 to 5/8" Clamp ID, 5/16" Width
(Pack of
25)
SKU:P63858M01 Item#: P63858M01
Stainless steel band and cap
Electro-plated steel screw
5/16" wide smooth edge band
For 1/4" through 7/8" I.D. hose
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 7-2
Frequently Bought Together
Slotted Hex Head Hose Clamp 1-5/16 to 2-1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Slotted Hex Head Hose Clamp 301 SS 1-1/16 to 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Slotted Hex Head Hose Clamp 301 SS 9/16 to 1-1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Slotted Hex Head Hose Clamp 1-5/16 to 2-1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Slotted Hex Head Hose Clamp 301 SS 1-1/16 to 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Slotted Hex Head Hose Clamp 301 SS 9/16 to 1-1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Slotted Hex Head Hose Clamp 1-5/16 to 2-1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Slotted Hex Head Hose Clamp 301 SS 1-1/16 to 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Slotted Hex Head Hose Clamp 301 SS 9/16 to 1-1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Clamp SS 1/8 to 7/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Button Air Coupler Plug Steel 1/4" x 1/4-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Slotted Hex Head Hose Clamp 1-9/16 to 2-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Apron Drive Rivet 8mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Engine Under Cover Drive Rivet Plastic 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Bumper Fender Liner/Engine Under Cover Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 11-3/4" Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Incandescent Bulb 12V 3CP
$0.00
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 7-1/2" Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 11-3/4" Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 7-1/2" Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Acrysol Auto Body Degreaser 16oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Stainless steel band and cap Electro-plated steel screw
5/16" wide smooth edge band
For 1/4" through 7/8" I.D. hose
Technical Specifications
| Item#: | P63858M01 |
|---|---|
| Category | Stainless Steel Mini-Clamp |
| Material | Stainless Steel |
| Fits Hose I.D. | 5/16 to 7/8 " |
| Fits Hose O.D. | 3/16 to 5/8 " |
| Size | 5/16-7/8 " |
| Minimum Diameter | 3/16 " |
| Maximum Diameter | 5/8 " |
| Width | 5/16 " |
| UNSPSC #: | 31162906 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.022 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer -
www.P65Warnings.ca.gov
