Miniature Clamp, Stainless Steel, #006, 5/16 to 7/8" Clamp ID
(Pack of
25)
SKU:86723 Item#: 86723
Keep these handy mini clamps in stock for when you need them. Useful for securing tube and hose connections and other clamping needs. Miniature, lightweight design makes for easier installation in confined spaces.
Stainless Steel
Resists corrosion
Pack of 25
A must-have for every tool cabinet
Frequently Bought Together
Slotted Hex Head Hose Clamp 301 SS 2-1/16 to 3"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Norma Torro European Hose Clamp 1-13/16 to 1-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Silicone Coolant/Heater Hose Clamp 11/16 to 1-1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 11/16 to 1-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 9/16 to 1-1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 3/8 x 1/4-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fuel Line Hose 1/4" ID x 25'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Norma Torro European Hose Clamp 3/8 to 5/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Norma Torro European Hose Clamp 5/16 to 5/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Pipe Street Tee Brass 1/2-14 x 1/2-14 x 1/2-14
$0.00
Couldn't load pickup availability
Pipe Bushing Brass 1/2-14 x 3/8-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Super 77 Miniature Hose Clamp SS 7/32 to 5/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 10mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15-1/4" Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Specialty Nut Steel M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Keep these handy mini clamps in stock for when you need them. Useful for securing tube and hose connections and other clamping needs. Miniature, lightweight design makes for easier installation in confined spaces. Stainless Steel
Resists corrosion
Pack of 25
A must-have for every tool cabinet
Technical Specifications
| Item#: | 86723 |
|---|---|
| Category | Mini Clamps |
| SAE Size | 006 |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 006 " |
| Minimum Diameter | 5/16 " |
| Maximum Diameter | 7/8 " |
| UNSPSC #: | 31162906 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.022 lb |
