Propane Gas Style D Pipe Marker Label For 3/4 to 1-1/4" O.D Pipes, Letter Height 1/2", Adhesive Vinyl, Black on Yellow, 1.125x8"
(Pack of
1)
SKU:1675258 Item#: 1675258
Our self-adhesive vinyl pipe markers are made of flexible, resilient, 4 mil thick vinyl with a strong adhesive backing. Resistant to weather, moisture and corrosive conditions. Designed for indoor and outdoor use and adheres to most clean, dry surfaces.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Service Dispatch Number 000 to 999
$0.00
Couldn't load pickup availability
Tamper Identification Marker Yellow
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Single-Ply Medium Weight Sorbent Pads
$0.00
Couldn't load pickup availability
Caution WATCH YOUR STEP Sign
$0.00
Couldn't load pickup availability
Danger Ear Protection Must Be Worn In This Area Label, Adhesive Vinyl
$0.00
Couldn't load pickup availability
MiniMark Industrial Label Printer Ribbon
$0.00
Couldn't load pickup availability
Mixed Gas Style F Pipe Marker Label, Adhesive Vinyl
$0.00
Couldn't load pickup availability
Heating Style B Pipe Marker Label, Adhesive Vinyl
$0.00
Couldn't load pickup availability
Domestic Cold Water Style B Pipe Marker Label, Adhesive Vinyl
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Polypropylene Packaging Tape 2" x 55 Yards
$0.00
Couldn't load pickup availability
Automotive Refinishing Tape 1-1/2" x 60 Yards
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Molding Clip with Sealer Nylon White 10 x 12mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Our self-adhesive vinyl pipe markers are made of flexible, resilient, 4 mil thick vinyl with a strong adhesive backing. Resistant to weather, moisture and corrosive conditions. Designed for indoor and outdoor use and adheres to most clean, dry surfaces.Technical Specifications
| Item#: | 1675258 |
|---|---|
| Style | Labels |
| Color | Black on Yellow |
| Size | 1.125x8 " |
| Material | Adhesive Vinyl |
| Width | 8 " |
| Language | English |
| Description | Pipe Marker Label |
| Type | Label |
| Height | 1.125 " |
| Front Legend | Propane Gas |
| Sign Header | Non Header |
| Legend | Propane Gas |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| Approvals | ASME (ANSI) A13.1-2007 |
| UNSPSC #: | 55121737 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov