Quick-Point™ Knife
(Pack of
1)
SKU:1280952 Item#: 1280952
Retractable knife with Quick-Point? snap-off blades
For light duty cutting and trimming
Blade sections snap-off providing the user with fresh, sharp cutting points
Removable blade snapper included in cap of knife
Frequently Bought Together
A43002-3 Blade Bank Disposal Container
$0.00
Couldn't load pickup availability
SPS-92 B11105-9 DuraTip® Safety Point Utility Blade Pack of 100
$0.00
Couldn't load pickup availability
Victa™ E13206-9 Auto-Retractable Safety Knife
$0.00
Couldn't load pickup availability
Pen Cutter, Auto-Retractable
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rounded Tip Ceramic Blades, Pack of 4
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rounded Tip Ceramic Blades, Pack of 3
$0.00
Couldn't load pickup availability
Radiator Grille Nut M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Incandescent Bulb 12V 2CP
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Lining Screw Grommet Nylon #12
$0.00
Couldn't load pickup availability
2.1 Round Head Ratchet 3/8 Drive 168 Tooth
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spinning Handmaster Driver Set 5Pc Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Scotch-Brite Roloc Bristle Disc 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Self-Retracting Safety Utility Knife
$0.00
Couldn't load pickup availability
Safety Knife W/Blade Guard, SK-6
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hobby Knife
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Retractable knife with Quick-Point? snap-off blades For light duty cutting and trimming
Blade sections snap-off providing the user with fresh, sharp cutting points
Removable blade snapper included in cap of knife
Technical Specifications
| Item#: | 1280952 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 10-150 |
| Type | Snap Blade |
| Number of Points | 13 |
| Material | Plastic |
| Blade Material | Steel |
| Blade Shape | Straight-Edged |
| Blade Width | 9 mm |
| Handle Length | 5-1/8 " |
| Handle Type | Straight |
| UNSPSC #: | 27111503 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.04 lb |
