Sheet Rag, Cotton Material, Economy Grade, White, 10 lbs. Box
(Pack of
1)
SKU:1648137 Item#: 1648137
These Wiping Rags are great for all general-purpose applications and highly absorbent.
Economical, absorbent and good for general purpose wiping applications
Derived from clothing that is sorted and cut in to rags
Rags are scanned for metal to ensure safety
Frequently Bought Together
Wypall L30 Wiper 16.4 x 9.8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Glossy Back Paper Floor Mat, 17" x 22"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wyper Super Prep Towel 9 x 14"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Seam Sealing Tape 10mm x 26'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Marker Pen Yellow
$0.00
Couldn't load pickup availability
BK1 Bearkat Safety Glasses
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 16 x 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia General Purpose Split Rivet 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Push Rivet Nylon 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Glossy Back Paper Floor Mat, 17" x 22"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wyper Super Prep Towel 9 x 14"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Marker Pen Pink
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cotton Shop Towel 14 x 14"
$0.00
Couldn't load pickup availability
PVA Drying Cloth Sheet 23-1/4 x 34-1/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Reclaimed White T-Shirt Rags
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
These Wiping Rags are great for all general-purpose applications and highly absorbent. Economical, absorbent and good for general purpose wiping applications
Derived from clothing that is sorted and cut in to rags
Rags are scanned for metal to ensure safety
Technical Specifications
| Item#: | 1648137 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | WR5200W-10 |
| Style | Cloth Rag |
| Package Type | Box |
| Size | 13 x 11 x 10 " |
| Color | White |
| Towels per Bag | 90-120 |
| Towel Size | 14-24 " |
| Weight | 8 lbs. |
| Length | 13 " |
| UNSPSC #: | 47131501 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 9.88 lb |
