1/2'' Drive, 12 Point, Deep Length Socket, 15mm
(Pack of
1)
SKU:18983 Item#: 18983
High-polished chrome finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Designed for quick engagement on both 6 and 12 point fasteners
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Federal Specification ANSI B107.1 (SAE), B107.5 (Metric)
Frequently Bought Together
8Pc Metric Flare Nut Wrench Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, Deep, 1/2" Drive, 24pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Razor Blade Plastic
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Head Sheet Metal Screw with 16mm Washer Steel
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Molding Clip with Sealer Nylon Blue 17mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Air Distributor Defroster Push-Type Retainer
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive Standard Impact Socket, 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Standard Impact Socket, 7/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Deep Impact Socket, 36mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Deep Socket, 15/16''
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, Standard Socket, 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Deep Socket, 22mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Twist-On Abrasive Disc 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Abrasive Hand Pad All Purpose 6 x 9"
$0.00
Couldn't load pickup availability
21-Piece, 1/4" Shank, 2" Hex Power Bit Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
High-polished chrome finish SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Designed for quick engagement on both 6 and 12 point fasteners
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Federal Specification ANSI B107.1 (SAE), B107.5 (Metric)
Technical Specifications
| Item#: | 18983 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | SMD-1215 |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 1/2 " |
| Measuring System | Metric |
| Socket Depth | Deep |
| Number of Points | 12 |
| Size | 15 mm |
| Broach Depth | 0.40625 " |
| Bolt Clearance Diameter | 0.46875 " |
| Drive End Diameter | 0.90625 " |
| Locking Type | Ball |
| Metric Size | 15 mm |
| Working End Diameter | 0.875 " |
| Wrench / Broach Depth | 0.40625 " |
| Wrench Style | SUPERTORQUE® |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.35 lb |
