3/8'' Drive, 12 Point, Deep Length Socket, 15/16''
(Pack of
1)
SKU:18816 Item#: 18816
High-polished chrome finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Frequently Bought Together
Interchangeable Hex Bit Set 20Pc Torx
$0.00
Couldn't load pickup availability
12" Auto-Adjust Pliers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Razor Blade Single Edge w/Notch
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Cover Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Liner Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8 Drive Bi-Pos Swivel Impact Socket, 11mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive Deep Impact Socket, 15mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Standard Impact Socket, 7/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/4'' Drive, Standard Socket, 4mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Standard Socket, 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, Standard Socket, 1-3/8''
$0.00
Couldn't load pickup availability
10" Forman's Favorite Heavy-Duty Copper & Aluminum Cable Cutter Pliers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Comfort Grip Ergonomic Jumbo Awl, 4 pc Hook & Pick Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
9" Hi-Level Heavy-Duty Power Jaw Plier-Cutter
$0.00
Couldn't load pickup availability
Adhesion Promoter - 16oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Acid Brush 1/2 x 5-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Twist Knot Wire Wheel 3" Dia., .014" Wire Dia., 1/4" Shank
$0.00
Couldn't load pickup availability
Adhesion Promoter - 16oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Acid Brush 1/2 x 5-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Twist Knot Wire Wheel 3" Dia., .014" Wire Dia., 1/4" Shank
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
High-polished chrome finish SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Technical Specifications
| Item#: | 18816 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | BD-1230 |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 3/8 " |
| Measuring System | SAE |
| Socket Depth | Deep |
| Number of Points | 12 |
| Size | 15/16 " |
| Broach Depth | 0.8125 " |
| Bolt Clearance Diameter | 0.84375 " |
| Drive End Diameter | 1.25 " |
| Locking Type | Ball |
| SAE Size | 15/16 " |
| Working End Diameter | 1.25 " |
| Wrench / Broach Depth | 0.8125 " |
| Wrench Style | SUPERTORQUE® |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.49 lb |
