1/2'' Drive, 6 Point, TURBOSOCKET® 14mm
(Pack of
1)
SKU:19351 Item#: 19351
Black industrial finish metric and SAE
Quickly and easily remove damaged or rounded nuts and bolts
Place socket on fastener and turn with ratchet, breaker bar or T-handle
Grip on fastener tightens as more torque is applied
No hammering is required to install socket over fastener
Made in USA
Use on all types of standard nuts and bolts as well as studs, pipe nipples, and corroded automotive and marine fasteners
May be used for best fit on metric and fractional fasteners
May be used with air or electric impact wrench for extra speed and turning power
Frequently Bought Together
57Pc Torsion Impact Bit Master Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
8" Dual Jaw Adj and Pipe Wrench
$0.00
Couldn't load pickup availability
21-Piece, 1/4" Shank, 2" Hex Power Bit Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Push Rivet Nylon 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Specialty Rivet with Plastic Cap Aluminum 3.2mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Inner Fender Shield Attaching Clip Nylon Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Standard Impact Socket, 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Standard Impact Socket, 2-1/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8 Drive Bi-Pos Swivel Impact Socket, 11mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Deep Socket, 9/16''
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Universal Socket, 9/16''
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/4'' Drive, Standard Socket, 4mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
8Pc Metric Mini Double Head Wrench Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 2-3/4" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit Cobalt 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Grommet Nylon #10
$0.00
Couldn't load pickup availability
Apollo 2004 Super Glue Adhesive 3g
$0.00
Couldn't load pickup availability
Paint Marker Pink
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Grommet Nylon #10
$0.00
Couldn't load pickup availability
Apollo 2004 Super Glue Adhesive 3g
$0.00
Couldn't load pickup availability
Paint Marker Pink
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Black industrial finish metric and SAE Quickly and easily remove damaged or rounded nuts and bolts
Place socket on fastener and turn with ratchet, breaker bar or T-handle
Grip on fastener tightens as more torque is applied
No hammering is required to install socket over fastener
Made in USA
Use on all types of standard nuts and bolts as well as studs, pipe nipples, and corroded automotive and marine fasteners
May be used for best fit on metric and fractional fasteners
May be used with air or electric impact wrench for extra speed and turning power
Technical Specifications
| Item#: | 19351 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | TS51551 |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 1/2 " |
| Measuring System | Metric |
| Number of Points | 6 |
| Size | 14 mm |
| Broach Depth | 0.5 " |
| Bolt Clearance Diameter | 0.5625 " |
| Drive End Diameter | 0.90625 " |
| Locking Type | Ball |
| Metric Size | 14 mm |
| Nose Length / Length to Shoulder | 0.90625 " |
| Working End Diameter | 0.84375 " |
| Wrench / Broach Depth | 0.5 " |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.18 lb |
