1/2'' Drive, 12 Point Universal Deep Length Socket, 1-1/16 27mm
(Pack of
1)
SKU:DY89313327 Item#: DY89313327
Universal socket fits up to 11 different head styles: Square, 6pt SAE/Metric, 8 pt SAE/Metric, 12 pt SAE/Metric, 30% rounded-off, Spline, E-Torx, and Ribe of nut
Heavy-duty mirror finish chrome-vanadium, molybdenum and tungsten steel construction increases the strength 10 times the DIN standard and provides corrosion resistance
Frequently Bought Together
Comfort Grip Ergonomic Mini Awl, 4 pc Hook & Pick Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Key Set, Balldriver, Ball Hex, 9pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Blade Disposal Container
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper and Radiator Support Drive Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8 Drive Bi-Pos Swivel Impact Socket, 10mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8 Drive Bi-Pos Swivel Impact Socket, 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Standard Impact Socket, 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Deep Socket, 17mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Universal Socket, 7/16''
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, Deep Socket, 7/8''
$0.00
Couldn't load pickup availability
Twist-On Abrasive Disc 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Abrasive Hand Pad All Purpose 6 x 9"
$0.00
Couldn't load pickup availability
21-Piece, 1/4" Shank, 2" Hex Power Bit Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Universal socket fits up to 11 different head styles: Square, 6pt SAE/Metric, 8 pt SAE/Metric, 12 pt SAE/Metric, 30% rounded-off, Spline, E-Torx, and Ribe of nut Heavy-duty mirror finish chrome-vanadium, molybdenum and tungsten steel construction increases the strength 10 times the DIN standard and provides corrosion resistance
Technical Specifications
| Item#: | DY89313327 |
|---|---|
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 1/2 " |
| Measuring System | Universal |
| Socket Depth | Deep |
| Number of Points | 12 |
| Size | 1-1/16" (27 mm) |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.66 lb |
