18 oz Rubber Mallet, 13 3/4" Overall Length
(Pack of
1)
SKU:1283272 Item#: 1283272
18 oz Rubber Mallet, 13 3/4" Overall Length
Read MoreFrequently Bought Together
18 oz Rubber Mallet, 14" Overall Length
$0.00
Couldn't load pickup availability
12 oz Rubber Mallet, 13" Overall Length
$0.00
Couldn't load pickup availability
2 lb Dead Blow Hammer
$0.00
Couldn't load pickup availability
1-1/2" Single Edge Razor Blades
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hammer, Ball Pein, Fiberglass Handle, 16oz Head
$0.00
Couldn't load pickup availability
Safety Scraper, Razor Blade, 3-3/4" Overall Length
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hammer, Dead Blow, Soft Face, 16oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hammer, Dead Blow, Fiberglass Handle, 24oz Head
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hammer Sledge 8 Lb
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Molding Clip with Sealer Nylon White 10 x 12mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wheel Opening Drive Rivet Aluminum 5/32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, SAE, 3/8" Drive, 8pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit Cobalt 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Large Index-Tend Pry Bar
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
18 oz Rubber Mallet, 13 3/4" Overall LengthTechnical Specifications
| Item#: | 1283272 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 57-522 |
| Type | Rubber Mallet |
| Face Diameter | 2 3/8 " |
| Handle Material | Lacquered Hickory |
| Head Length | 3-15/16 " |
| Head Material | Rubber |
| Head Weight | 18 Oz. |
| Overall Length | 13 3/4 " |
| UPC | 76174575224 |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 27000000 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 1.305 lb |
