242™ Removable Threadlocker, Medium Strength, Blue, Liquid Form, 0.017fl.oz Bottle, Suitable for Fasteners 1/4" to 3/4" Diameter
(Pack of
10)
SKU:1143617 Item#: 1143617
Removable, general-purpose threadlocking adhesive well suited for fasteners between 1/4" to 3/4" (6mm to 20mm) diameter. Applied to threaded components before assembly, Loctite® 242® Threadlocker has controlled lubricity for accurate clamp loads. Parts can be separated using hand tools. Approved for use in or around food processing areas.
Blue
Viscosity: 1,200/5,000 cP Thixotopic
Torque: Break 110 in.-lbs.; Prevail 43 in.-lbs.
Temperature range: 65°F to +300°F (54°C to +149°C)
Cure speed: Fixture 5 min.; Full 24 hrs.
Meets Mil-S-46163A Type II Grade N
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 1-93
Frequently Bought Together
Stop-Gap Flexible Sealant Black 10.3oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
242™ Removable Threadlocker Blue 0.34fl.oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Split Rivet Aluminum for Bumper 5/32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
246™High Temperature Threadlocker 8.45fl.oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Removable, general-purpose threadlocking adhesive well suited for fasteners between 1/4" to 3/4" (6mm to 20mm) diameter. Applied to threaded components before assembly, Loctite® 242® Threadlocker has controlled lubricity for accurate clamp loads. Parts can be separated using hand tools. Approved for use in or around food processing areas. Blue
Viscosity: 1,200/5,000 cP Thixotopic
Torque: Break 110 in.-lbs.; Prevail 43 in.-lbs.
Temperature range: 65°F to +300°F (54°C to +149°C)
Cure speed: Fixture 5 min.; Full 24 hrs.
Meets Mil-S-46163A Type II Grade N
Technical Specifications
| Item#: | 1143617 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 24205 |
| Container Type | Bottle |
| Type | Food Grade |
| Recommended Fastener Diameter | 1/4" to 3/4" |
| Size | .5 ml |
| Strength | Medium |
| Color | Blue |
| Fixture Time | 5 min |
| Full Cure Time | 24 h |
| Temperature Range | -65 to 300 °F |
| Viscosity | 1,200 to 5,000 cP |
| Physical Form | Liquid |
| Working Time | 4 min |
| Wicking | No |
| UNSPSC #: | 31201627 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.25 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer -
www.P65Warnings.ca.gov
