6 Drawer Rack, 16-3/8" H x 15-3/16" W x 11-7/8" D (drawers not Included)
(Pack of
1)
SKU:1635750BL Item#: 1635750BL
Manufactured from prime cold-rolled steel
All drawers come with high-impact polystyrene inserts and a latch to prevent contents from spilling
Rack holds six drawers and utilizes special triple-track slides for easy and durable use
Optional locking bar is easy to install and holds the drawers securely in place ideal for racks used on vehicles
Stand holds rack securely
A great storage system for small electronic hardware
Frequently Bought Together
15" Legs Space Saver Brown Steel Rack Stand
$0.00
Couldn't load pickup availability
Space Saver Brown Steel Rack
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rack Stand With 15" Legs
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wiper Blade Floor Rack
$0.00
Couldn't load pickup availability
Security Rack
$0.00
Couldn't load pickup availability
6 Drawer Rack
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Molding Clip with Sealer Nylon White 10 x 12mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wheel Opening Drive Rivet Aluminum 5/32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cabinet Multipurpose Cutting Tool Storage
$0.00
Couldn't load pickup availability
Master Drill Bit Metric Cabinet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Mini Bulb Tip-Out Storage Cabinet With Door
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Manufactured from prime cold-rolled steel All drawers come with high-impact polystyrene inserts and a latch to prevent contents from spilling
Rack holds six drawers and utilizes special triple-track slides for easy and durable use
Optional locking bar is easy to install and holds the drawers securely in place ideal for racks used on vehicles
Stand holds rack securely
A great storage system for small electronic hardware
Technical Specifications
| Item#: | 1635750BL |
|---|---|
| Style | Rack |
| Width | 15-3/16 " |
| Height | 16-3/8 " |
| Depth | 11-7/8 " |
| Material | Steel |
| Color | Blue |
| Size | 16-3/8" H x 15-3/16" W x 11-7/8 " |
| Description | Rack |
| UNSPSC #: | 30161807 |
| TAA Compliant: | Yes |
