Axion MSR Sink Mount Eye/Face Wash Station, Chrome-Plated Brass, Stainless Steel, 12 gpm Flow Rate, Silver
(Pack of
1)
SKU:1647991 Item#: 1647991
A right sided sink-top mounted eyewash includes a wash head with inverted directional laminar flow which achieves Zero Vertical Velocity supplied by an integral 3.7 gpm flow control, chrome-plated brass stay-open ball valve equipped with stainless steel ball and stem, swing-away feature when not in use, universal sign, and 1/2" O.D. slip-joint inlet.
A Dust cover allows the 7612 to stay protected from debris when not in use
Eyewash streams provide Zero Vertical Velocity™ stream engineering with even laminar flow for enhanced comfort, stability and effectiveness
Requires minimal maintenance and is equipped with test card to record weekly testing
Side mount design allows the unit to be mounted from the right side of the sink
ANSI Z358.1 tempering compliance options
Certified by CSA to meet the ANSI Z358.1 Standard for Emergency Eyewash and Shower Equipment
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Eye Wash – 1 oz. – 1/unit
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyewash And Facewash Refill, 16 oz Quick-Pour Bottle, For Use With VisionAid 01018 Single Station
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyewash Tank Stand for 16 Gallon Eyewash Tank, Metal, Includes Bolts and Wing Nuts
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1/2" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Anti-Rattle/Squeak BRS Tape 30mm x 10'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Adhesive-Back Shim Stock 1/8 x 5/8" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wypall L30 Wiper 16.4 x 9.8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Lens Cleaning Towelettes
$0.00
Couldn't load pickup availability
Glossy Back Paper Floor Mat, 17" x 22"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Specialty Rivet with Plastic Cap Aluminum 3.2mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Liner Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shield Push-Type Retainer with Metal Insert
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyewash Station, Double 16 oz. Screw Cap Bottle
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyewash Stations, Two 32 oz. Screw Cap Bottle
$0.00
Couldn't load pickup availability
Classic Eye Wash Station Dust Cover
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
A right sided sink-top mounted eyewash includes a wash head with inverted directional laminar flow which achieves Zero Vertical Velocity supplied by an integral 3.7 gpm flow control, chrome-plated brass stay-open ball valve equipped with stainless steel ball and stem, swing-away feature when not in use, universal sign, and 1/2" O.D. slip-joint inlet. A Dust cover allows the 7612 to stay protected from debris when not in use
Eyewash streams provide Zero Vertical Velocity™ stream engineering with even laminar flow for enhanced comfort, stability and effectiveness
Requires minimal maintenance and is equipped with test card to record weekly testing
Side mount design allows the unit to be mounted from the right side of the sink
ANSI Z358.1 tempering compliance options
Certified by CSA to meet the ANSI Z358.1 Standard for Emergency Eyewash and Shower Equipment
Technical Specifications
| Item#: | 1647991 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 7612 |
| Style | Sink Attachment |
| Type | Eye/Face Wash |
| Description | Eye/Face Wash Station |
| Flow Rate | 12 gal/min |
| Water Supply | 1/2" NPT |
| Approvals | ANSI/ISEA Z358.1, CSA Certified |
| Material | Chrome-Plated Brass/Stainless Steel |
| Mount Style | Sink |
| Color | Silver |
| Width | 15 " |
| Height | 10 " |
| Eye Wash Material | Stainless Steel |
| Includes | Identification Sign and Inspection Tag, Pop Off Dust Cover |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 46181810 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
