DIN 980V Top Locknut, Grade 8, Steel, Zinc Finish, Coarse Thread, 24mm Across Flats, M16-2
(Pack of
20)
SKU:16286 Item#: 16286
Class 8
Copper-plated for use at engine temperatures up to 400°F (204°C) to resist rust and corrosion
Built-in locking feature resists back-off from vibration
Frequently Bought Together
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M8-1.25 x 16mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Serrated Hex Flange Nut Alloy Steel M6-1
$0.00
Couldn't load pickup availability
Open End Rivet Large Flange Head Aluminum 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/8-11
$0.00
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade A 1/4-20
$0.00
Couldn't load pickup availability
DIN 985 Locknut with Nylon Insert Grade 8 M4-0.7
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel M12-1.75
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 5 Steel 3/8-16
$0.00
Couldn't load pickup availability
Acorn Nut A2 Stainless Steel M6-1
$0.00
Couldn't load pickup availability
Serrated Hex Flange Nut Alloy Steel M10-1.25
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M6-1 x 25mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel M10-1.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia General Purpose Split Rivet 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Push Rivet Nylon 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Specialty Rivet with Plastic Cap Aluminum 3.2mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Class 8 Copper-plated for use at engine temperatures up to 400°F (204°C) to resist rust and corrosion
Built-in locking feature resists back-off from vibration
Technical Specifications
| Item#: | 16286 |
|---|---|
| Diameter | M16 |
| Thread Pitch | 2.0 |
| Grade | Class 8 |
| Finish | Bright Zinc |
| Type | Top Lock Nut |
| Material | Carbon Steel |
| Across Flats | 24 mm |
| Thread | Coarse |
| Specifications | DIN 980V |
| Quantity Per Package | 20.0000 |
| UNSPSC #: | 31161716 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 1.4 lb |
