DIN 934 Hex Nut, Grade 8, Steel, Zinc Finish, Coarse Thread, 19mm Across Flats, 10.8mm Thickness, M12-1.75
(Pack of
25)
SKU:80250 Item#: 80250
DIN 934
Frequently Bought Together
Open End Rivet Dome Head Aluminum 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M8-1.25 x 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M8-1.25 x 30mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel M10-1.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel M8-1.25
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 5 Steel 3/8-16
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel M6-1
$0.00
Couldn't load pickup availability
Serrated Hex Flange Nut Alloy Steel M10-1.25
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel M10-1.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M10-1.25 x 30mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M6-1 x 16mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M8-1.25 x 16mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Apron Drive Rivet 8mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Engine Under Cover Drive Rivet Plastic 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Bumper Fender Liner/Engine Under Cover Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
DIN 934Technical Specifications
| Item#: | 80250 |
|---|---|
| Diameter | M12 |
| Thread Pitch | 1.75 mm |
| Type | Hex Nut |
| Grade | Class 8 |
| Finish | Bright Zinc |
| Material | Carbon Steel |
| Thickness | 10.00 mm |
| Across Flats | 19 mm |
| Thread | Coarse |
| Specifications | DIN 934 |
| Quantity Per Package | 25.0000 |
| UNSPSC #: | 31161727 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.83 lb |
