DRC Wiper, White, Jumbo Roll, 12 x 13 "
(Pack of
1)
SKU:1648151 Item#: 1648151
Great for wiping and drying and effective in removing oil and grease, they ensure your workspace remains spotless and efficient.
Made from cellulose fibers and a binder
Highly absorbent, soft yet durable
Excellent wipe dry capabilities
Great for surface and parts cleaning; superior oil and grease clean-up
Frequently Bought Together
Adhesive-Back Shim Stock 1/8 x 5/8" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Automotive Trim Lifting Masking Tape 10mm x 10m
$0.00
Couldn't load pickup availability
Butyl Windshield Tape 1/4" x 15'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wyper Super Prep Towel 9 x 14"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Marker Pen Pink
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Medium, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Clip Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Butyl Windshield Tape 1/4" x 15'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Humpback All-in-One Pressure Washer System 3,000 PSI
$0.00
Couldn't load pickup availability
Adhesive-Back Shim Stock 5/32 x 1/4" x 30'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Reclaimed White Cotton Sheet Rags
$0.00
Couldn't load pickup availability
Reclaimed White Cotton Sheet Rags
$0.00
Couldn't load pickup availability
Reclaimed White Cotton Sheet Rags
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Great for wiping and drying and effective in removing oil and grease, they ensure your workspace remains spotless and efficient. Made from cellulose fibers and a binder
Highly absorbent, soft yet durable
Excellent wipe dry capabilities
Great for surface and parts cleaning; superior oil and grease clean-up
Technical Specifications
| Item#: | 1648151 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | D1900 |
| Style | Wiper |
| Package Type | Box |
| Size | 12 x 12 x 13 " |
| Wiper Size | 12 x 12 " |
| Wipers per Box | 900 |
| Feet per Roll | 900 ft |
| Color | White |
| Weight | 10 lbs. |
| Length | 12 " |
| UNSPSC #: | 47131502 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 11.04 lb |
