Eye Bolt, Lifting, M8 x 1.25
(Pack of
2)
SKU:59238 Item#: 59238
Shoulder pattern
Drop-forged steel
Manufactured from C-1030 steel
Heat-treated
Always match working loads when making chain assemblies.
Safe working load capacities for 90° pull not available, as using lift angles exceeding 45° are not recommended for this product. CAUTION: Do not exceed safe working load. Angular lifts should be avoided whenever possible.
Frequently Bought Together
Push-Type Retainer Nylon 16 x 19mm
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia General Purpose Split Rivet 3/16"
Couldn't load pickup availability
Inner Fender Shield Attaching Clip Nylon Black
Couldn't load pickup availability
Product Description
Shoulder pattern Drop-forged steel
Manufactured from C-1030 steel
Heat-treated
Always match working loads when making chain assemblies.
Safe working load capacities for 90° pull not available, as using lift angles exceeding 45° are not recommended for this product. CAUTION: Do not exceed safe working load. Angular lifts should be avoided whenever possible.
Technical Specifications
| Item#: | 59238 |
|---|---|
| Type | Machinery Eye Bolt |
| Style | Shoulder Pattern |
| Material | Forged Steel |
| Thread Size | M8 x 1.25 |
| Eye I.D. | 25 mm |
| Eye O.D. | 43 mm |
| Overall Length | 64.8 mm |
| Thread Length | 16 mm |
| Working Load Limit | 500 kg |
| UNSPSC #: | 31162600 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.34 lb |
