DIN 934 Hex Nut, Class 8, Steel, Zinc Finish, Coarse Thread, 11mm Across Flats, 5.5mm Thickness, M7-1
(Pack of
50)
SKU:4303 Item#: 4303
DIN 934
Frequently Bought Together
Open End Rivet Dome Head Aluminum 1/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 3/8-16
$0.00
Couldn't load pickup availability
Lockbolt Collar Standard Flange Aluminum 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 10 Steel M10-1.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 3/8-16
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 10 Alloy Steel M8-1.25
$0.00
Couldn't load pickup availability
Locknut Tri-Lobular Thick Grade C 1/2-13
$0.00
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 5/8-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 10 Alloy Steel M8-1.25
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M8-1.25 x 35mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M10-1.25 x 50mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 3/8-16
$0.00
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15-1/4" Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Specialty Nut Steel M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
Molding Clip with Sealer Nylon White 10 x 12mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
DIN 934Technical Specifications
| Item#: | 4303 |
|---|---|
| Diameter | M7 |
| Thread Pitch | 1.0 mm |
| Type | Hex Nut |
| Grade | Class 8 |
| Finish | Bright Zinc |
| Material | Carbon Steel |
| Thickness | 5.5 mm |
| Across Flats | 11 mm |
| Thread | Coarse |
| Specifications | DIN 934 |
| Quantity Per Package | 50.0000 |
| UNSPSC #: | 31161727 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.34 lb |
