Jam Nut with Nylon Insert, Grade 2, Low Carbon Steel, Zinc Finish, Coarse Thread, 2-1/4" Across Flats, 1-1/2-6
(Pack of
5)
SKU:54670 Item#: 54670
Conform to SAE Specification 122 and ANSI/ASME Specification B18.2.2
Grade 2, low carbon steel
Class 2B threads
Frequently Bought Together
Hex Nut Grade 8 Steel M10-1.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Open End Rivet Dome Head Aluminum 1/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Nut Grade 10 Steel M10-1.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Flange Locknut with Nylon Insert Grade F 1/4-20
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jam Nut with Nylon Insert Grade 2 1-14
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jam Nut with Nylon Insert Grade 2 7/16-20
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 1/4-20
$0.00
Couldn't load pickup availability
Coupling Nut Grade 8 Steel M10-1.5 x 30mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel M4-0.7
$0.00
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head 1/4-14 x 1-1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel M12-1.75
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Cap Screw Property Class 8.8 M10-1.5 x 40mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Bumper Shield Retainer 11/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sudzzâ„¢ Car Wash 5gal
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wall Mount Dispenser for Hand Cleaner
$0.00
Couldn't load pickup availability
3Pc Multi-Purpose Scraper/Pry Bar Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sudzzâ„¢ Car Wash 5gal
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wall Mount Dispenser for Hand Cleaner
$0.00
Couldn't load pickup availability
3Pc Multi-Purpose Scraper/Pry Bar Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Conform to SAE Specification 122 and ANSI/ASME Specification B18.2.2 Grade 2, low carbon steel
Class 2B threads
Technical Specifications
| Item#: | 54670 |
|---|---|
| Diameter | 1-1/2 " |
| Thread Pitch | 6 |
| Grade | 2 |
| Finish | Bright Zinc |
| Type | Nylon Insert Jam Nut |
| Material | Carbon Steel |
| Across Flats | 2-1/4 " |
| Thread | Coarse |
| Maximum Temperature | 350º F |
| Proof | 120,000 PSI |
| Quantity Per Package | 5.0000 |
| UNSPSC #: | 31161716 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 2.17 lb |
