Open End Rivet, Dome Head, Aluminum Body/Steel Mandrel, 3/16" Diameter, 0.188 to 0.25" Grip Range, 0.45" Body Length
(Pack of
500)
SKU:1543555 Item#: 1543555
Dome Head
Head diameter is twice the body diameter, providing adequate bearing for nearly all applications
Frequently Bought Together
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M8-1.25 x 16mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Serrated Hex Flange Nut Alloy Steel M6-1
$0.00
Couldn't load pickup availability
Open End Rivet Large Flange Head Aluminum 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sealing-Type Blind Rivet Large Flange Head 1/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Open End Rivet Dome Head Aluminum 1/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Open End Rivet Dome Head Aluminum 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Lockbolt Collar Standard Flange Aluminum 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Multi-Grip Lockbolt Rivet Head Aluminum 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sealing-Type Blind Rivet Large Flange Head 1/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia General Purpose Split Rivet 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Push Rivet Nylon 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Specialty Rivet with Plastic Cap Aluminum 3.2mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Dome Head Head diameter is twice the body diameter, providing adequate bearing for nearly all applications
Technical Specifications
| Item#: | 1543555 |
|---|---|
| Type | Open End |
| Head Style | Dome Head |
| Material Body / Mandrel | Aluminum/Steel |
| Diameter | 3/16 " |
| Grip Range | 0.188 0.250 " |
| Industry Number | 64 |
| Hole Size | 0.192 0.196 " |
| Drill Size | #11 |
| Head Diameter | 0.375 " |
| Head Height | 0.060 " |
| Body Length | 0.450 " |
| Shear Strength | 380 lb |
| Tensile Strength | 500 lb |
| UNSPSC #: | 31162201 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 2.8 lb |
