Propane Gas Style B Pipe Marker Label For 1-1/2 to 2" O.D Pipes, Letter Height 3/4", Adhesive Vinyl, Black on Yellow, 1.125x8"
(Pack of
25)
SKU:1675256 Item#: 1675256
Our self-adhesive vinyl pipe markers are made of flexible, resilient, 4 mil thick vinyl with a strong adhesive backing. Resistant to weather, moisture and corrosive conditions. Designed for indoor and outdoor use and adheres to most clean, dry surfaces.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Humpback All-in-One Pressure Washer System 3,000 PSI
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 5/8" x 50'
Couldn't load pickup availability
Bullseye #12 Bottle with Trigger Sprayer 22fl.oz
Couldn't load pickup availability
Caution Do Not Operate Without Guards In Place. Sign With Hand Picto, Plastic .040
Couldn't load pickup availability
Dan Cancer Suspect Agent In This Area Protective Equipment Required Auth Prsnel Only Sign,Fiberglass
Couldn't load pickup availability
Danger Eye Protection Required In This Area. Sign With Eye Protection Picto, Plastic .040
Couldn't load pickup availability
Only Authorzd Persnl Allwd To Operate/Make Adjustments On This Machine Pressure Sensitive Decal,AdVl
Couldn't load pickup availability
Process Water Style F Pipe Marker Label, Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
Keep Aisle Clear Pressure Sensitive Decal, Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
Sqweeze® Hydration Freeze Pops
Couldn't load pickup availability
Butyl Windshield Tape 1/4" x 15'
Couldn't load pickup availability
Universal High-Visibility Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
Rocker Molding Clip with Sealer Nylon Blue 17mm
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 10mm
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15-1/4" Black
Couldn't load pickup availability
Product Description
Our self-adhesive vinyl pipe markers are made of flexible, resilient, 4 mil thick vinyl with a strong adhesive backing. Resistant to weather, moisture and corrosive conditions. Designed for indoor and outdoor use and adheres to most clean, dry surfaces.Technical Specifications
| Item#: | 1675256 |
|---|---|
| Style | Labels |
| Color | Black on Yellow |
| Size | 1.125x8 " |
| Material | Adhesive Vinyl |
| Width | 8 " |
| Language | English |
| Description | Pipe Marker Label |
| Type | Label |
| Height | 1.125 " |
| Front Legend | Propane Gas |
| Sign Header | Non Header |
| Legend | Propane Gas |
| Quantity Per Package | 25 ea. |
| Approvals | ASME (ANSI) A13.1-2007 |
| UNSPSC #: | 55121737 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov