Quick-Point™ Knife
(Pack of
1)
SKU:1283066 Item#: 1283066
Retractable knife with Quick-Point? snap-off blades
For light duty cutting and trimming
Blade sections snap-off providing the user with fresh, sharp cutting points
Removable blade snapper included in cap of knife
Frequently Bought Together
Hammer, Ball Pein, Fiberglass Handle, 16oz Head
$0.00
Couldn't load pickup availability
Safety Scraper, Razor Blade, 3-3/4" Overall Length
$0.00
Couldn't load pickup availability
A43002-3 Blade Bank Disposal Container
$0.00
Couldn't load pickup availability
Utility Rounded Tip Ceramic Blade, Pack of 2
$0.00
Couldn't load pickup availability
Manual Utility Scraper
$0.00
Couldn't load pickup availability
Pen Cutter, Auto-Retractable
$0.00
Couldn't load pickup availability
Molding Clip with Sealer Nylon White 10 x 12mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wheel Opening Drive Rivet Aluminum 5/32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Radiator Grille Nut M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit Cobalt 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Large Index-Tend Pry Bar
$0.00
Couldn't load pickup availability
2.1 Round Head Ratchet 3/8 Drive 168 Tooth
$0.00
Couldn't load pickup availability
Classic 99® Retractable Utility Knife
$0.00
Couldn't load pickup availability
25mm Rubber Grip Ratchet-Lock Utility Knife (NH-1)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Self-Retracting Safety Utility Knife
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Retractable knife with Quick-Point? snap-off blades For light duty cutting and trimming
Blade sections snap-off providing the user with fresh, sharp cutting points
Removable blade snapper included in cap of knife
Technical Specifications
| Item#: | 1283066 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 10-151 |
| Type | Snap Blade |
| Number of Points | 8 |
| Material | Plastic |
| Blade Material | Steel |
| Blade Shape | Straight-Edged |
| Blade Width | 18 mm |
| Handle Length | 6-1/8 " |
| Handle Type | Straight |
| UNSPSC #: | 27111503 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.095 lb |
