River Water Style A Pipe Marker Label For 2-1/2 to 6" O.D Pipes, Letter Height 1-1/4", Adhesive Vinyl, White on Green, 2.25x12"
(Pack of
1)
SKU:1675303 Item#: 1675303
Our self-adhesive vinyl pipe markers are made of flexible, resilient, 4 mil thick vinyl with a strong adhesive backing. Resistant to weather, moisture and corrosive conditions. Designed for indoor and outdoor use and adheres to most clean, dry surfaces.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Universal High-Visibility Sorbent Pad
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Polypropylene Packaging Tape 2" x 55 Yards
$0.00
Couldn't load pickup availability
Caution Eye Protection Required. Sign With Eye Protection Picto, Aluminum .040
$0.00
Couldn't load pickup availability
FIRE EXTINGUISHER Sign
$0.00
Couldn't load pickup availability
Caution Eye Protection Required. Sign With Eye Protection Picto, Aluminum .040
$0.00
Couldn't load pickup availability
Heating Water Style A Pipe Marker Label, Adhesive Vinyl
$0.00
Couldn't load pickup availability
Propane Gas Style B Pipe Marker Label, Adhesive Vinyl
$0.00
Couldn't load pickup availability
Naphtha Style F Pipe Marker Label, Adhesive Vinyl
$0.00
Couldn't load pickup availability
Adhesive-Back Shim Stock 1/8 x 5/8" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Automotive Trim Lifting Masking Tape 10mm x 10m
$0.00
Couldn't load pickup availability
Butyl Windshield Tape 1/4" x 15'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Metric Indented Hex Head Bolt with 17mm Washer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper and Radiator Support Drive Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Our self-adhesive vinyl pipe markers are made of flexible, resilient, 4 mil thick vinyl with a strong adhesive backing. Resistant to weather, moisture and corrosive conditions. Designed for indoor and outdoor use and adheres to most clean, dry surfaces.Technical Specifications
| Item#: | 1675303 |
|---|---|
| Style | Labels |
| Color | White on Green |
| Size | 2.25x12 " |
| Material | Adhesive Vinyl |
| Width | 12 " |
| Language | English |
| Description | Pipe Marker Label |
| Type | Label |
| Height | 2.25 " |
| Front Legend | River Water |
| Sign Header | Non Header |
| Legend | River Water |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| Approvals | ASME (ANSI) A13.1-2007 |
| UNSPSC #: | 55121737 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov