Self-Drilling Screw, Hex Washer Head, Steel, Zinc Finish, #3 Point, 1/4-14 x 1-1/4"
(Pack of
50)
SKU:85241 Item#: 85241
Fasten tough materials together easily with this self-drilling screw. Often used to secure two different types of material to each other, this carbon steel screw can be used on steel, cast iron, aluminum, magnesium, hardwood, softwood, plywood, masonite, plastic and gypsum. This handy accessory can eliminate alignment problems encountered with drilled holes. Stock your tool box with our self-drilling, hex head screws.
Zinc-plated
Conforms to SAE Specification J78b Type B.S.D.
Combines the separate functions of a drill and threaded fastener
Frequently Bought Together
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M6-1 x 16mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M8-1.25 x 16mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Serrated Hex Flange Nut Alloy Steel M6-1
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M6-1 x 12mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Serrated Hex Flange Nut Alloy Steel M10-1.25
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M6-1 x 25mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head 10-16 x 1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head 1/4-14 x 3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Phillips #10-16 x 3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Square Drive Pan Head Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head #10-16 x 1-1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head 1/4-14 x 1-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Radiator and Grille Drive Rivet 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia General Purpose Split Rivet 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Push Rivet Nylon 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Fasten tough materials together easily with this self-drilling screw. Often used to secure two different types of material to each other, this carbon steel screw can be used on steel, cast iron, aluminum, magnesium, hardwood, softwood, plywood, masonite, plastic and gypsum. This handy accessory can eliminate alignment problems encountered with drilled holes. Stock your tool box with our self-drilling, hex head screws. Zinc-plated
Conforms to SAE Specification J78b Type B.S.D.
Combines the separate functions of a drill and threaded fastener
Technical Specifications
| Item#: | 85241 |
|---|---|
| Size | 1/4X1-1/4 " |
| Diameter | 1/4 " |
| Length | 1-1/4 " |
| Head Style | Hex |
| Type | Self-Drilling |
| Finish | Bright Zinc |
| Material | Carbon Steel |
| Point Size | #3 |
| Thread Pitch | 14 |
| Quantity Per Package | 50.0000 |
| UNSPSC #: | 31161528 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.82 lb |
