262™ Threadlocker, High Strength, Red, Liquid Form, 1.69fl.oz Bottle, Suitable for Fasteners up to 3/4" Diameter
(Pack of
1)
SKU:1143590 Item#: 1143590
A permanent, high-strength threadlocker that is applied to fasteners up to 3/4" (20mm) diameter before assembly. High lubrication for easy assembly. Excellent for preventing rust and corrosion in extreme chemical/environmental conditions. Localized heat and hand tools are required to separate parts. Solvents will not weaken the adhesive bond. Approved for use in or around food processing areas.
Red
Viscosity: 1,800/5,000 cP Thixotropic
Torque: Break 189 in.-lbs.; Prevail 275 in.-lbs.
Temperature range: 65°F to +300°F (54°C to +149°C)
Cure speed: Fixture 10 min.; Full 24 hrs.
Meets Mil-S-46163A Type II Grade 0
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 1-93
Frequently Bought Together
LOCTITE PRISM 426 20G
$0.00
Couldn't load pickup availability
Quick Mix Green Static Mixing Tip
$0.00
Couldn't load pickup availability
Flexseal High Temperature RTV Silicone Sealant Red
$0.00
Couldn't load pickup availability
Square Turbo Mixer 21 Element with Integrated Nut
$0.00
Couldn't load pickup availability
Super Bond™ Heavy-Duty Activator Heptane Adhesive
$0.00
Couldn't load pickup availability
Leak Trace Powder Colorless 7.5oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia General Purpose Split Rivet 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Push Rivet Nylon 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Inner Fender Shield Attaching Clip Nylon Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
7471™ Primer T™ Amber 1.75oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
TFE™ Pipe Thread Sealer With PTFE 8fl.oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
271™ Threadlocker Red 1.69fl.oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
A permanent, high-strength threadlocker that is applied to fasteners up to 3/4" (20mm) diameter before assembly. High lubrication for easy assembly. Excellent for preventing rust and corrosion in extreme chemical/environmental conditions. Localized heat and hand tools are required to separate parts. Solvents will not weaken the adhesive bond. Approved for use in or around food processing areas. Red
Viscosity: 1,800/5,000 cP Thixotropic
Torque: Break 189 in.-lbs.; Prevail 275 in.-lbs.
Temperature range: 65°F to +300°F (54°C to +149°C)
Cure speed: Fixture 10 min.; Full 24 hrs.
Meets Mil-S-46163A Type II Grade 0
Technical Specifications
| Item#: | 1143590 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 26231 |
| Container Type | Bottle |
| Type | Food Grade |
| Recommended Fastener Diameter | up to 3/4" |
| Size | 50 ml |
| Strength | Medium to High |
| Color | Red |
| Fixture Time | 10 min. |
| Full Cure Time | 24 h |
| Temperature Range | -65 to 300 °F |
| Viscosity | 1,800 to 5,000 cP |
| Gap Fill | .2 mm |
| Physical Form | Liquid |
| Working Time | 30 min |
| UNSPSC #: | 31201627 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.21 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer -
www.P65Warnings.ca.gov
