3/8'' Drive, 6 Point, Standard Length Socket, 10mm
(Pack of
1)
SKU:18716 Item#: 18716
High-polished chrome finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Frequently Bought Together
Spinning Handmaster Driver Set 5Pc Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Nutsetter & Bit Set, Magnetic, 22pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, SAE, 1/2" Drive, 6pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Panel Molding Clip Nylon White 12 x 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Trim Panel/Running Board Split Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Deep Impact Socket, 11mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Standard Impact Socket, 15/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Deep Impact Socket, 1-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, Standard Socket, 15mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, Standard Socket, 3/8''
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, Standard Socket, 13mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
7" Auto-Adjust Pliers
$0.00
Couldn't load pickup availability
2Pc Index-Tend Pry Bar Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Alu-Master 8-Way Torpedo Level
$0.00
Couldn't load pickup availability
Easy Weld Tri Rod
$0.00
Couldn't load pickup availability
Plastic Bond
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hinge Pin and Bushing Kit 4 Items 7Pcs
$0.00
Couldn't load pickup availability
Easy Weld Tri Rod
$0.00
Couldn't load pickup availability
Plastic Bond
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hinge Pin and Bushing Kit 4 Items 7Pcs
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
High-polished chrome finish SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Technical Specifications
| Item#: | 18716 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | BM-610 |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 3/8 " |
| Measuring System | Metric |
| Socket Depth | Standard |
| Number of Points | 6 |
| Size | 10 mm |
| Broach Depth | 0.28125 " |
| Bolt Clearance Diameter | 0.34375 " |
| Drive End Diameter | 0.6875 " |
| Locking Type | Ball |
| Metric Size | 10 mm |
| Nose Length / Length to Shoulder | 0.53125 " |
| Working End Diameter | 0.5625 " |
| Wrench / Broach Depth | 0.28125 " |
| Wrench Style | SUPERTORQUE® |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.05 lb |
