Alumina-Seal Foil Tape, 0.002" Thickness, 2" x 30'
(Pack of
1)
SKU:P51962 Item#: P51962
An all weather aluminum-faced tape with a modified butyl rubber, heavy-duty pressure-sensitive backing for indoor and outdoor applications.
Two mil flexible aluminum facing
Provides water-resistant bond to most surfaces
Conforms to surface variations and irregular areas
Will not crack
Deadens sound
Paintable
Application temperature: 30°F to 110°F (0°C to 43°C)
Operating limits: 0°F to 120°F (18°C to +50°C)
Tensile strength: 445 PSI with 60% elongation (adhesives only)
Immediate tack with full bond within 24 hours
Weathering: excellent resistance to cold, sunlight and water
HVAC duct systems
Trunk, firewall leaks
Trailers, RVs
Frequently Bought Together
Universal High-Visibility Sorbent Pad
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Polypropylene Packaging Tape 2" x 55 Yards
$0.00
Couldn't load pickup availability
Adhesive-Back Shim Stock 1/8 x 5/8" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Automotive Trim Lifting Masking Tape 10mm x 10m
$0.00
Couldn't load pickup availability
Butyl Windshield Tape 1/4" x 15'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Metric Indented Hex Head Bolt with 17mm Washer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper and Radiator Support Drive Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Automotive Refinishing Tape 1-1/2" x 60 Yards
$0.00
Couldn't load pickup availability
Protective Seat Cover 32 x 14 x 38"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Friction Tape 3/4" x 60'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Anti-Squeak Film Tape 1" x 18'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Automotive Refinishing Tape 2" x 60 Yards
$0.00
Couldn't load pickup availability
PTFE Thread Sealing Tape White 1/2" x 40'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
An all weather aluminum-faced tape with a modified butyl rubber, heavy-duty pressure-sensitive backing for indoor and outdoor applications. Two mil flexible aluminum facing
Provides water-resistant bond to most surfaces
Conforms to surface variations and irregular areas
Will not crack
Deadens sound
Paintable
Application temperature: 30°F to 110°F (0°C to 43°C)
Operating limits: 0°F to 120°F (18°C to +50°C)
Tensile strength: 445 PSI with 60% elongation (adhesives only)
Immediate tack with full bond within 24 hours
Weathering: excellent resistance to cold, sunlight and water
HVAC duct systems
Trunk, firewall leaks
Trailers, RVs
Technical Specifications
| Item#: | P51962 |
|---|---|
| Type | Flash Repair |
| Width | 2 " |
| Length | 30 ft |
| Thickness | 0.002 " |
| Maximum Temperature | 110 °F |
| Minimum Temperature | 0 °F |
| Tensile Strength | 445 PSI |
| Color | Aluminum |
| Description | 2" x 30' Roll - 2 mil |
| UNSPSC #: | 31201500 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 1.56 lb |
