Chlorine Style B Pipe Marker Label For 1-1/2 to 2" O.D Pipes, Letter Height 3/4", Adhesive Vinyl, Black on Orange, 1.125x8"
(Pack of
25)
SKU:1675817 Item#: 1675817
Our self-adhesive vinyl pipe markers are made of flexible, resilient, 4 mil thick vinyl with a strong adhesive backing. Resistant to weather, moisture and corrosive conditions. Designed for indoor and outdoor use and adheres to most clean, dry surfaces.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Glossy Back Paper Floor Mat, 17" x 22"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wyper Super Prep Towel 9 x 14"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Marker Pen Pink
$0.00
Couldn't load pickup availability
Caution AUTHORIZED PERSONNEL ONLY Sign
$0.00
Couldn't load pickup availability
EMERGENCY EYE WASH
$0.00
Couldn't load pickup availability
FIRST AID
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wear Eye Protection Label, Adhesive Vinyl
$0.00
Couldn't load pickup availability
No Riders Pressure Sensitive Decal, Adhesive Vinyl
$0.00
Couldn't load pickup availability
ADA Braille Unisex Handicap Accessible Restroom Sign With Picto, Acrylic
$0.00
Couldn't load pickup availability
Marker Pen Yellow
$0.00
Couldn't load pickup availability
BK1 Bearkat Safety Glasses
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1/2" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia General Purpose Split Rivet 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Push Rivet Nylon 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Inner Fender Shield Attaching Clip Nylon Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Our self-adhesive vinyl pipe markers are made of flexible, resilient, 4 mil thick vinyl with a strong adhesive backing. Resistant to weather, moisture and corrosive conditions. Designed for indoor and outdoor use and adheres to most clean, dry surfaces.Technical Specifications
| Item#: | 1675817 |
|---|---|
| Style | Labels |
| Color | Black on Orange |
| Size | 1.125x8 " |
| Material | Adhesive Vinyl |
| Width | 8 " |
| Language | English |
| Description | Pipe Marker Label |
| Type | Label |
| Height | 1.125 " |
| Front Legend | Chlorine |
| Sign Header | Non Header |
| Legend | Chlorine |
| Quantity Per Package | 25 ea. |
| Approvals | ASME (ANSI) A13.1-2007 |
| UNSPSC #: | 55121737 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov