Danger Do Not Enter Without Wearing Eye Protection Sign, Fiberglass, Red/Black/White, 10x14"
(Pack of
1)
SKU:1665277 Item#: 1665277
Corrosion-proof
UV resistant
Designed for Indoor and Outdoor
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Danger Wear Eye Protection. Sign with Picto, Plastic .040
Couldn't load pickup availability
General Purpose Duct Tape 2" x 60 Yards
Couldn't load pickup availability
Shroud Insulating Button Nylon 11/16"
Couldn't load pickup availability
Caution Area In Front Of Electrical Panel Must Be Kept Clear For 36 Inches Osha Regulations Sign,Pls
Couldn't load pickup availability
Product Description
Corrosion-proof UV resistant
Designed for Indoor and Outdoor
Technical Specifications
| Item#: | 1665277 |
|---|---|
| Type | Danger |
| Color | Red/Black/White |
| Size | 10x14 " |
| Language | English |
| Material | Fiberglass |
| Legend | Do Not Enter Without Wearing Eye Protection |
| Sign Header | Danger |
| Front Legend | Do Not Enter Without Wearing Eye Protection |
| Height | 10 " |
| Width | 14 " |
| Approvals | OSHA 1926.200(b)(1) & 1926.200(b)(2) |
| Description | Danger Sign |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov