DOT Air Brake Compression Union Tee for Nylon Tubing, Brass, 3/8 x 3/8 x 3/8", Tube x Tube x Tube
(Pack of
2)
SKU:84277 Item#: 84277
Fittings are shipped with nuts, sleeves and inserts preassembled, ready to slip onto tubing
Meets D.O.T. FMVSS 571.106
Temperature range: 40°F to +200°F (40°C to +93°C)
Exceeds pressure requirements of automotive air brake systems
Typical applications include air brake systems, air control and gauge lines
Used with nylon tubing (SAE J844, Type 3)
Assembly Instructions
1. Cut tubing squarely.
2. Insert tubing into fitting until bottomed on seat.
3. Tighten nut with wrench until one thread remains visible on the fitting body; or, the nut should be screwed down finger-tight, then wrench-tightened as indicated in the table (this will allow for a number of remakes).
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
DOT Compression Elbow Male 45° Brass 1/2 x 1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Connector Male Brass 3/8 x 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Connector Male Brass 1/4 x 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Elbow Male 90° Brass 3/8 x 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Elbow Male 90° Brass 3/8 x 3/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 3/8 x 1/4-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Slotted Hex Head Hose Clamp 301 SS 7/16 to 1"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 1/4 x 1/8-27
$0.00
Couldn't load pickup availability
Worm Gear Hose Clamp Assortment with Rack
$0.00
Couldn't load pickup availability
FLEXAIR 3/8" I.D. x 50' air hose assembly w/ Industrial safety coupler
$0.00
Couldn't load pickup availability
Quick Disconnect Coupler Brass 1/4" x 1/4-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Button Air Coupler Steel 1/4" x 1/4-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Push Rivet Nylon 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Inner Fender Shield Attaching Clip Nylon Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Cover Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Fittings are shipped with nuts, sleeves and inserts preassembled, ready to slip onto tubing Meets D.O.T. FMVSS 571.106
Temperature range: 40°F to +200°F (40°C to +93°C)
Exceeds pressure requirements of automotive air brake systems
Typical applications include air brake systems, air control and gauge lines
Used with nylon tubing (SAE J844, Type 3)
Assembly Instructions
1. Cut tubing squarely.
2. Insert tubing into fitting until bottomed on seat.
3. Tighten nut with wrench until one thread remains visible on the fitting body; or, the nut should be screwed down finger-tight, then wrench-tightened as indicated in the table (this will allow for a number of remakes).
Technical Specifications
| Item#: | 84277 |
|---|---|
| Fitting Type | Compression - Nylon |
| Style | DOT |
| Material | Brass |
| Configuration | Union Tee |
| Connection Type A x B x C | Tube x Tube x Tube |
| Fitting Dimension A | 3/8 " |
| Fitting Dimension B | 3/8 " |
| Fitting Dimension C | 3/8 " |
| Size | 3/8 |
| Type | Compression |
| UNSPSC #: | 25171700 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.37 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
