Electric/Hybrid Warning Sign, "Danger High Voltage", "No Access Authorized Personnel Only", Plastic, 10"x10"
(Pack of
1)
SKU:1647787 Item#: 1647787
Plastic wall signs are the first line of defense to warn anyone in the area of an electric or hybrid vehicle being worked on. Each sign includes two clear warnings: "Danger High Voltage" and "No Access Authorized Personnel Only"
Includes 4 corner holes for easy mounting
Frequently Bought Together
Adhesive-Back Shim Stock 5/32 x 1/4" x 30'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Butyl Windshield Tape 3/8" x 15'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Marker Pen White
$0.00
Couldn't load pickup availability
Used Oil Pressure Sensitive Decal, Adhesive Vinyl
$0.00
Couldn't load pickup availability
Women Label, Adhesive Vinyl
$0.00
Couldn't load pickup availability
City Gas Style A Pipe Marker Label, Adhesive Vinyl
$0.00
Couldn't load pickup availability
Aluminum Application Flap Disc 4-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Aluminum Application Flap Disc 4-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Aluminum Application Flap Disc 4-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1/2" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Anti-Rattle/Squeak BRS Tape 30mm x 10'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Medium, 1,000/Case
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Drive Rivet Plastic 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Caution Do Not Operate Without Guards In Place. Sign With Hand Picto, Plastic .040
$0.00
Couldn't load pickup availability
Dan Cancer Suspect Agent In This Area Protective Equipment Required Auth Prsnel Only Sign,Fiberglass
$0.00
Couldn't load pickup availability
Danger Eye Protection Required In This Area. Sign With Eye Protection Picto, Plastic .040
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Plastic wall signs are the first line of defense to warn anyone in the area of an electric or hybrid vehicle being worked on. Each sign includes two clear warnings: "Danger High Voltage" and "No Access Authorized Personnel Only" Includes 4 corner holes for easy mounting
Technical Specifications
| Item#: | 1647787 |
|---|---|
| Type | Operational Hazard |
| Size | 10" x 10 " |
| Material | Plastic |
| Sign Header | Electric/Hybrid Vehicle |
| Front Legend | Danger High Voltage |
| Height | 10 " |
| Width | 10 " |
| Mounting Configurations | 4 Corner Holes |
| Description | Danger Electric/Hybrid Vehicle - 10" x 10" |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.24 lb |
