Jobber Length Drill Bit, High Speed Steel, Gold Finish, 135° Modified Split Point, 1" Flute Length, 5/64" x 2"
(Pack of
6)
SKU:84722M06 Item#: 84722M06
Drill deeper with a jobber length drill bit. This versatile drill bit is perfect for general-purpose drilling in a wide range of materials like wood, soft metals, and plastic. Its longer length allows for deeper drilling than shorter drill bits, making it a popular choice for everyday use. Update your tool kit with this essential drill bit.
135° modified split point
Self-centering point eliminates drill walking
Manufactured from top-quality high-speed steel to reduce breakage and chipping for increased toughness and longer tool life
Drill size equals the shank size
Gold finish
Made in USA
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 2-3/4" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 2-3/4" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cryobit 3/16" Dia. Maintenance Drill Bit , 135o Split Point, W/ Flats
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cryobit 1/4" Dia. Maintenance Drill Bit , 135o Split Point, W/ Flats
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 8mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Bumper Fender Liner/Engine Under Cover Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Drive Rivet Nylon M8
$0.00
Couldn't load pickup availability
Utility Knife, Folding , 4" Closed
$0.00
Couldn't load pickup availability
Autobahn Ergo Magna EZ Crimper Ratcheting Terminal Crimper
$0.00
Couldn't load pickup availability
3" Pneumatic Cut-Off Tool
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Drill deeper with a jobber length drill bit. This versatile drill bit is perfect for general-purpose drilling in a wide range of materials like wood, soft metals, and plastic. Its longer length allows for deeper drilling than shorter drill bits, making it a popular choice for everyday use. Update your tool kit with this essential drill bit. 135° modified split point
Self-centering point eliminates drill walking
Manufactured from top-quality high-speed steel to reduce breakage and chipping for increased toughness and longer tool life
Drill size equals the shank size
Gold finish
Made in USA
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | 84722M06 |
|---|---|
| Drill Length | Jobber |
| Drill Type | Fractional |
| Type | Heavy Duty |
| Material | High Speed Steel |
| Finish | Gold |
| Diameter | 5/64 " |
| Decimal Equivalent | 0.0781 " |
| Point | 135° Modified Split |
| Flute Length | 1 " |
| Flute Type | Spiral |
| Shank | Straight |
| Flats | None |
| Overall Length | 2 " |
| UNSPSC #: | 23241634 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.07 lb |
