Tri-Lobular Thick Locknut, Grade C, Alloy Steel, Zinc/Wax Finish, Coarse Thread, 23/32" Thickness, 15/16" Across Flats, 5/8-11
(Pack of
10)
SKU:53701 Item#: 53701
Specifically designed for use with Lawson’s Tru-Torq® fastening system
Tri-lobular locking feature for even pressure distribution and superior engageability
Cadmium-plated with Friction Control
180,000 PSI minimum proof-load strength
Meets or exceeds SAE J995
Conforms to ANSI B18.2.2
NOTE: Not recommended for use above 450°F (232°C).
Frequently Bought Together
Open End Rivet Dome Head Aluminum 1/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 3/8-16
$0.00
Couldn't load pickup availability
Lockbolt Collar Standard Flange Aluminum 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jam Nut with Nylon Insert Grade 2 7/16-14
$0.00
Couldn't load pickup availability
DIN 980V Top Locknut Grade 8 M16-2
$0.00
Couldn't load pickup availability
Locknut with Nylon Insert 18-8 SS 9/16-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Locknut Tri-Lobular Thick Grade C 1/2-13
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Class 8 Steel M7-1
$0.00
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 5/8-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M8-1.25 x 35mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M10-1.25 x 50mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 3/8-16
$0.00
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15-1/4" Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Specialty Nut Steel M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
Molding Clip with Sealer Nylon White 10 x 12mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Specifically designed for use with Lawson’s Tru-Torq® fastening system Tri-lobular locking feature for even pressure distribution and superior engageability
Cadmium-plated with Friction Control
180,000 PSI minimum proof-load strength
Meets or exceeds SAE J995
Conforms to ANSI B18.2.2
NOTE: Not recommended for use above 450°F (232°C).
Technical Specifications
| Item#: | 53701 |
|---|---|
| Diameter | 5/8 " |
| Thread Pitch | 11 |
| Grade | C |
| Finish | Zinc/Wax |
| Type | Tri-Lobular Lock Nut |
| Material | Alloy Steel |
| Thickness | 23/32 " |
| Across Flats | 15/16 " |
| Thread | Coarse |
| Specifications | IFI 100/107 and ANSI B18.2.2 |
| Maximum Temperature | 450º F |
| Proof | 180,000 PSI |
| Quantity Per Package | 10.0000 |
| UNSPSC #: | 31161716 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.88 lb |
