Locknut with Nylon Insert, 18-8 Stainless Steel, Plain Finish, Fine Thread, 9/16" Across Flats, 3/8-24
(Pack of
25)
SKU:97750 Item#: 97750
Stainless Steel Nuts
Frequently Bought Together
Hex Flange Nut Grade 10 Steel M10-1.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Serrated Hex Flange Nut Alloy Steel M8-1.25
$0.00
Couldn't load pickup availability
DIN 6921 Hex Flange Bolt Grade 8.8 M6-1 x 16mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jam Nut with Nylon Insert Grade 2 7/16-20
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jam Nut with Nylon Insert Grade 2 1-1/2-6
$0.00
Couldn't load pickup availability
Locknut with Nylon Insert 18-8 SS #10-24
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel M4-0.7
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 10 Alloy Steel M6-1
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel M10-1.25
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Cap Screw Property Class 8.8 M10-1.5 x 40mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Cap Screw Property Class 8.8 M6-1 x 16mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
DIN 6921 Hex Flange Bolt Grade 8.8 M8-1.25 x 16mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Drive Rivet Plastic 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Metric Indented Hex Head Bolt with 17mm Washer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Stainless Steel NutsTechnical Specifications
| Item#: | 97750 |
|---|---|
| Diameter | 3/8 " |
| Thread Pitch | 24 |
| Grade | 18-8 |
| Finish | Plain |
| Type | Nylon Insert Lock Nut |
| Material | Stainless Steel |
| Across Flats | 9/16 " |
| Thread | Fine |
| Quantity Per Package | 25.0000 |
| UNSPSC #: | 31161716 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.47 lb |
