1/2'' Drive, 6 Point, Deep Length Socket, 7/8''
(Pack of
1)
SKU:18925 Item#: 18925
High-polished chrome finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Designed for quick engagement on both 6 and 12 point fasteners
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Federal Specification ANSI B107.1 (SAE), B107.5 (Metric)
Frequently Bought Together
8" Dual Jaw Adj and Pipe Wrench
$0.00
Couldn't load pickup availability
21-Piece, 1/4" Shank, 2" Hex Power Bit Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Interchangeable Hex Bit Set 20Pc Torx
$0.00
Couldn't load pickup availability
Specialty Rivet with Plastic Cap Aluminum 3.2mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Inner Fender Shield Attaching Clip Nylon Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Cover Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Standard Impact Socket, 2-1/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8 Drive Bi-Pos Swivel Impact Socket, 11mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive Deep Impact Socket, 15mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Deep Socket, 9/16''
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Universal Socket, 9/16''
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/4'' Drive, Standard Socket, 4mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 2-3/4" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit Cobalt 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
10" Forman's Favorite Heavy-Duty Copper & Aluminum Cable Cutter Pliers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
High-polished chrome finish SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Designed for quick engagement on both 6 and 12 point fasteners
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Federal Specification ANSI B107.1 (SAE), B107.5 (Metric)
Technical Specifications
| Item#: | 18925 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | SD-628 |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 1/2 " |
| Measuring System | SAE |
| Socket Depth | Deep |
| Number of Points | 6 |
| Size | 7/8 " |
| Broach Depth | 0.71875 " |
| Bolt Clearance Diameter | 0.84375 " |
| Drive End Diameter | 1.1875 " |
| Locking Type | Ball |
| SAE Size | 7/8 " |
| Working End Diameter | 1.1875 " |
| Wrench / Broach Depth | 0.71875 " |
| Wrench Style | SUPERTORQUE® |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.53 lb |
