1/2'' Drive, 12 Point, Standard Length Socket, 13mm
(Pack of
1)
SKU:18960 Item#: 18960
High-polished chrome finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Designed for quick engagement on both 6 and 12 point fasteners
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Federal Specification ANSI B107.1 (SAE), B107.5 (Metric)
Frequently Bought Together
Nutsetter & Bit Set, Magnetic, 22pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, SAE, 1/2" Drive, 6pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Razor Blade, Single Edge, High Carbon Steel
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Trim Panel/Running Board Split Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Bumper Shield Retainer 11/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Deep Impact Socket, 1-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive Standard Impact Socket, 17mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2 Drive Bi-Pos Swivel Impact Socket, 24mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, Deep Socket, 7/8''
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, TURBOSOCKET® Socket, 1''
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Standard Socket, 8mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
100 Piece, 1/4" Shank Master Bit Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
7" Auto-Adjust Pliers
$0.00
Couldn't load pickup availability
2Pc Index-Tend Pry Bar Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper and Lower Deflector Specialty Rivet 4.8mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sudzzâ„¢ Car Wash 5gal
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wall Mount Dispenser for Hand Cleaner
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper and Lower Deflector Specialty Rivet 4.8mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sudzzâ„¢ Car Wash 5gal
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wall Mount Dispenser for Hand Cleaner
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
High-polished chrome finish SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Designed for quick engagement on both 6 and 12 point fasteners
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Federal Specification ANSI B107.1 (SAE), B107.5 (Metric)
Technical Specifications
| Item#: | 18960 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | STM-1213 |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 1/2 " |
| Measuring System | Metric |
| Socket Depth | Standard |
| Number of Points | 12 |
| Size | 13 mm |
| Broach Depth | 0.375 " |
| Bolt Clearance Diameter | 0.46875 " |
| Drive End Diameter | 0.90625 " |
| Locking Type | Ball |
| Metric Size | 13 mm |
| Nose Length / Length to Shoulder | 0.71875 " |
| Working End Diameter | 0.78125 " |
| Wrench / Broach Depth | 0.375 " |
| Wrench Style | SUPERTORQUE® |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.13 lb |
