1/2'' Drive, 6 Point, TURBOSOCKET® 14mm
(Pack of
1)
SKU:19351 Item#: 19351
Black industrial finish metric and SAE
Quickly and easily remove damaged or rounded nuts and bolts
Place socket on fastener and turn with ratchet, breaker bar or T-handle
Grip on fastener tightens as more torque is applied
No hammering is required to install socket over fastener
Made in USA
Use on all types of standard nuts and bolts as well as studs, pipe nipples, and corroded automotive and marine fasteners
May be used for best fit on metric and fractional fasteners
May be used with air or electric impact wrench for extra speed and turning power
Frequently Bought Together
Interchangeable Hex Bit Set 20Pc Torx
$0.00
Couldn't load pickup availability
12" Auto-Adjust Pliers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Razor Blade Single Edge w/Notch
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Cover Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Liner Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8 Drive Bi-Pos Swivel Impact Socket, 11mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive Deep Impact Socket, 15mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Standard Impact Socket, 7/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/4'' Drive, Standard Socket, 4mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Standard Socket, 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, Standard Socket, 1-3/8''
$0.00
Couldn't load pickup availability
10" Forman's Favorite Heavy-Duty Copper & Aluminum Cable Cutter Pliers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Comfort Grip Ergonomic Jumbo Awl, 4 pc Hook & Pick Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
9" Hi-Level Heavy-Duty Power Jaw Plier-Cutter
$0.00
Couldn't load pickup availability
Acid Brush 1/2 x 5-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Twist Knot Wire Wheel 3" Dia., .014" Wire Dia., 1/4" Shank
$0.00
Couldn't load pickup availability
Flexi-Finish Plastics 2-Part Epoxy
$0.00
Couldn't load pickup availability
Acid Brush 1/2 x 5-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Twist Knot Wire Wheel 3" Dia., .014" Wire Dia., 1/4" Shank
$0.00
Couldn't load pickup availability
Flexi-Finish Plastics 2-Part Epoxy
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Black industrial finish metric and SAE Quickly and easily remove damaged or rounded nuts and bolts
Place socket on fastener and turn with ratchet, breaker bar or T-handle
Grip on fastener tightens as more torque is applied
No hammering is required to install socket over fastener
Made in USA
Use on all types of standard nuts and bolts as well as studs, pipe nipples, and corroded automotive and marine fasteners
May be used for best fit on metric and fractional fasteners
May be used with air or electric impact wrench for extra speed and turning power
Technical Specifications
| Item#: | 19351 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | TS51551 |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 1/2 " |
| Measuring System | Metric |
| Number of Points | 6 |
| Size | 14 mm |
| Broach Depth | 0.5 " |
| Bolt Clearance Diameter | 0.5625 " |
| Drive End Diameter | 0.90625 " |
| Locking Type | Ball |
| Metric Size | 14 mm |
| Nose Length / Length to Shoulder | 0.90625 " |
| Working End Diameter | 0.84375 " |
| Wrench / Broach Depth | 0.5 " |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.18 lb |
