1/4'' Drive, 6 Point, Standard Length Socket, 4mm
(Pack of
1)
SKU:18555 Item#: 18555
High-polished chrome finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Federal Specification ANSI B107.5
Frequently Bought Together
Met 24mm, Cross-Torque Wrench
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, SAE, 3/8" Drive, 8pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
2.1 Round Head Ratchet 3/8 Drive 168 Tooth
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Panel Molding Clip Nylon White 12 x 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Clip Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Standard Impact Socket, 34mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Deep Impact Socket, 11mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Standard Impact Socket, 15/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, Standard Socket, 1-1/4''
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, Standard Socket, 15mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, Standard Socket, 3/8''
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/4" - 3/4" Cryonitride Spiral Fluted Step Drill - 3/8" Shank
$0.00
Couldn't load pickup availability
Mini-Hole Saw Kit
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Easy Weld Tri Rod
$0.00
Couldn't load pickup availability
Plastic Bond
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hinge Pin and Bushing Kit 4 Items 7Pcs
$0.00
Couldn't load pickup availability
Easy Weld Tri Rod
$0.00
Couldn't load pickup availability
Plastic Bond
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hinge Pin and Bushing Kit 4 Items 7Pcs
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
High-polished chrome finish SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Federal Specification ANSI B107.5
Technical Specifications
| Item#: | 18555 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | MM-604 |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 1/4 " |
| Measuring System | Metric |
| Socket Depth | Standard |
| Number of Points | 6 |
| Size | 4 mm |
| Broach Depth | 0.1875 " |
| Bolt Clearance Diameter | 0.15625 " |
| Drive End Diameter | 0.46875 " |
| Locking Type | Ball |
| Metric Size | 4 mm |
| Nose Length / Length to Shoulder | 0.4375 " |
| Working End Diameter | 0.28125 " |
| Wrench / Broach Depth | 0.1875 " |
| Wrench Style | SUPERTORQUE® |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.03 lb |
