3/8'' Drive, 6 Point, Deep Length Socket, 22mm
(Pack of
1)
SKU:18801 Item#: 18801
High-polished chrome finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Frequently Bought Together
57Pc Torsion Impact Bit Master Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
8" Dual Jaw Adj and Pipe Wrench
$0.00
Couldn't load pickup availability
21-Piece, 1/4" Shank, 2" Hex Power Bit Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Push Rivet Nylon 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Specialty Rivet with Plastic Cap Aluminum 3.2mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Inner Fender Shield Attaching Clip Nylon Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Standard Impact Socket, 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Standard Impact Socket, 2-1/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8 Drive Bi-Pos Swivel Impact Socket, 11mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, TURBOSOCKET®, 14mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Deep Socket, 9/16''
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Universal Socket, 9/16''
$0.00
Couldn't load pickup availability
8Pc Metric Mini Double Head Wrench Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 2-3/4" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit Cobalt 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
High-polished chrome finish SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Technical Specifications
| Item#: | 18801 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | BMD-622 |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 3/8 " |
| Measuring System | Metric |
| Socket Depth | Deep |
| Number of Points | 6 |
| Size | 22 mm |
| Broach Depth | 0.625 " |
| Bolt Clearance Diameter | 0.875 " |
| Drive End Diameter | 1.15625 " |
| Locking Type | Ball |
| Metric Size | 22 mm |
| Working End Diameter | 1.15625 " |
| Wrench / Broach Depth | 0.625 " |
| Wrench Style | SUPERTORQUE® |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.4 lb |
