Connecting Link, 5/16", 40 lb WLL, Yellow
(Pack of
25)
SKU:1425122 Item#: 1425122
Split links of plastic chain used to connect two pieces of plastic chain together.
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Frequently Bought Together
Hammerlok Coupling Link, Grade 100, 3/8", 8,800 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hammerlok Coupling Link, Grade 100, 3/4", 35,300 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hammerlok Coupling Link, Grade 100, 9/32", 4,300 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hammerlok Coupling Link, Grade 100, 3/8", 8,800 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hammerlok Coupling Link, Grade 100, 3/4", 35,300 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hammerlok Coupling Link, Grade 100, 9/32", 4,300 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hammerlok Coupling Link, Grade 100, 3/8", 8,800 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hammerlok Coupling Link, Grade 100, 3/4", 35,300 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hammerlok Coupling Link, Grade 100, 9/32", 4,300 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
ShelfMaxâ„¢ Bin, Blue, 11-5/8" x 8-3/8" x 6"
$0.00
Couldn't load pickup availability
AkroBin®, Blue, 10-7/8" x 5-1/2" x 5"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Super-Size AkroBin®, Yellow, 20" x 12-3/8" x 8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Air Distributor Defroster Push-Type Retainer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Liner Screw Grommet Nylon M5.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 10mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Split links of plastic chain used to connect two pieces of plastic chain together.CAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 1425122 |
|---|---|
| Type | Connecting Link |
| Chain Size | 5/16 " |
| Working Load Limit | 40 lb |
| Material | Plastic |
| Finish | Yellow |
| Inside Length | 1.461 " |
| Inside Width | 0.355 " |
| UNSPSC #: | 31151600 |
| TAA Compliant: | No |
Product Restrictions
